
5 najvažnijih zaključaka iz Instagram Trend Reporta za 2023.
Iz Instagramovog izvještaja o trendovima za 2023. doznali smo što Generacija Z vidi kao najvažnije teme i kako će se to odraziti na sadržaj na platformi.
Unatoč razvijenim digitalnim vještinama građana, bez povećanja broja IKT stručnjaka, hrvatska poduzeća ne mogu iskoristiti puni potencijal digitalne transformacije.
Europska komisija proglasila je ovo desetljeće digitalnim, a ambiciozni ciljevi digitalne i zelene transformacije počivaju na razvoju digitalnih znanja, vještina i inovacija u svim zemljama članicama. Godišnje izvješće o indeksu gospodarske i društvene digitalizacije (DESI) jedan je od pokazatelja koji od 2014. ukazuju na to kakve su prilike u cijeloj EU po ovom pitanju. Prema ovogodišnjem izvješću, među 27 država članica EU-a Hrvatska je na 21. mjestu, što je zapravo dva mjesta niže u odnosu na prethodno. Europska komisija ipak napredak naše zemlje ukupno ocjenjuje pozitivnim, a u nastavku donosimo najvažnije pokazatelje razvijenosti digitalnih vještina te tehnologija u Hrvatskoj.
Fotografija: Indeks gospodarske i društvene digitalizacije (DESI) za 2022.
Izvor: Europska komisija
U kategoriji ljudskog kapitala nalazimo se na visokom 9. mjestu u EU te smo u digitalnim vještinama u nekoliko područja iznad europskog prosjeka. U Hrvatskoj 63 % građana u dobi od 16 do 74 godine ima barem osnovnu razinu digitalnih vještina (prosjek EU-a je 54 %). 31 % građana ima digitalne vještine na razini višoj od osnovne (prosjek EU-a je 26 %). 81 % Hrvata ima barem osnovnu razinu vještina stvaranja digitalnih sadržaja, što je također znatno bolje od prosjeka EU-a koji iznosi 66 %).
Iako u odnosu na EU imamo veći broj visokoobrazovanih osoba s diplomom u području informacijsko-komunikacijskih tehnologija, jedan od problema s kojim se tržište rada suočava je relativno mali postotak radne snage koju čine IKT stručnjaci, a koji je ujedno niži od prosjeka EU (3,6 % naspram 4,5 %). Vrlo velik broj hrvatskih poduzeća koja zapošljavaju ili traže stručnjake za IKT teško pronalazi zadovoljavajuće kandidate (68 %). Pritom 23 % hrvatskih poduzeća svojim zaposlenicima nudi osposobljavanje u području IKT-a, što je više u odnosu na europski prosjek. Pozitivno je što imamo nešto veći broj stručnjakinja u ovom području (21 %), nego što je prosjek u EU (19 %).
Kada je u pitanju integracija digitalne tehnologije, Hrvatska se nalazi na 14. mjestu među državama članicama EU-a. Barem osnovnu razinu digitalnog intenziteta ima 50 % hrvatskih malih i srednjih poduzeća, što je ispod prosjeka EU od 55 %. Zanimljivo i u skladu sa zelenim trendovima u poslovanju, mnogo je bolja situacija po pitanju upotrebe digitalne tehnologije za okolišnu održivost. 75 % hrvatskih poduzeća koristi informacijsko-komunikacijsku tehnologiju u svrhu okolišne održivosti, u usporedbi s prosjekom EU-a od 66 %.
Na dalje, hrvatska poduzeća uspješno koriste prednosti koje omogućuje online poslovanje. 29 % malih i srednjih poduzeća prodaje svoje proizvode i usluge na internetu (iznad prosjeka EU-a od 18 %), od čega ih 13 % prodaje preko granice, a 13 % prometa ostvaruju u segmentu internetske prodaje.
I napredne tehnologije postaju sve popularnije među hrvatskim poduzećima. 35 % ih primjenjuje rješenja u oblaku, 43 % upotrebljava e-račune, a 9 % upotrebljava tehnologije koje se temelje na umjetnoj inteligenciji. Za sva tri navedena pokazatelja ostvarujemo bolje rezultate od prosjeka EU-a. Prostor za napredak postoji u upotrebi tehnologija velikih podataka te umjetne inteligencije.
Želite li saznati više informacija o najnovijim trendovima, prijavite se na Dialog Newsletter klikom na: https://bit.ly/dialogNL.
Iz Instagramovog izvještaja o trendovima za 2023. doznali smo što Generacija Z vidi kao najvažnije teme i kako će se to odraziti na sadržaj na platformi.
Suradnje s influencerima s manjim brojem pratitelja, ulaganja u sadržaj na društvenim mrežama i iskorak na TikTok obilježit će komunikaciju domaćih brandova u 2023.
Pažljivim planiranjem i raznovrsnim sadržajem kroz klasičnu PR kampanju ostvarili smo ambiciozne ciljeve.