Počinje era nesavršenog sadržaja

Novija istraživanja META-e pokazuju kako sadržaj koji nije potpuno „ispoliran“ ostvaruje bolje rezultate.

2 min za čitanje
Piše: Nataša Blagojević

Popularnim rječnikom rečeno, autentičnost u komunikaciji već je neko vrijeme „name of the game“. Iako pod tim pojmom podrazumijevamo stvarni, realistični sadržaj i javno dijeljenje spontanih trenutaka iz svakodnevnog života, sadržaj na društvenim mrežama uglavnom ne odgovara toj definiciji. Većina fotografija, videa i oglasa i dalje je na visokom produkcijskom nivou, pažljivo stilizirana i uređena do najsitnijih detalja. Međutim, neki novi klinci pišu nova pravila igre.

 

Bolji rezultati na svim platformama

 

Novije istraživanje koja je provela META pokazuje čvrstu korelaciju između “nesavršenog” sadržaja i visoke učinkovitosti komunikacije. Uzimajući u obzir ad recall (pamtljivost oglašavanja) kroz četiri različite kategorije oglašivača – u segmentima tehnologija, trgovina, ugostiteljstvo i e-commerce – pokazalo se kako su kampanje s video sadržajima niže produkcijske vrijednosti bile znatno učinkovitije od onih sa sadržajima visoke vrijednosti.

Rezultati ranijeg istraživanja za Instagram Stories iz 2019. godine također su bili na ovom tragu. Zaključci su upućivali kako je vrlo visoka vjerojatnost kako će video sadržaj snimljen pametnim telefonom biti uspješniji prema broju pregleda od videa snimanog u studiju (84%), te da će uspješnije potaknuti ciljnu skupinu na kupnju.

 

Nove generacije ubrzavaju trend

 

Nove, mlađe generacije korisnika ubrzavaju razvoj autentičnog sadržaja, što dokazuje i podatak da čak 90% pripadnika Generacije Z i Millenialsa podržava takav pristup komunikaciji, a tome doprinosi i uzlet TikToka. Drugačiji kreativni pristup i neposredniji sadržaj s različitim opcijama za dodavanje efekata te trending glazbom pravi je iskorak u komunikaciji na društvenim mrežama i polako se prelijeva i na druge platforme, ponajprije Metin Instagram koji uspješno kopira funkcionalnosti TikToka.

 

I brendovi pokazuju svoje nesavršeno lice

 

Ovakav način storytellinga odražava se i na komunikaciju brandova kao još jedan oblik humanizacije i približavanja korisnicima. Sjajan primjer je emotivna kampanja „Share The Love“ Pampersa. Imajući na umu kako je čak 9 od 10 majki nesigurno čini li za svoju bebu sve kako treba, odlučili su kroz stvarne mame pokazati stvarne osjećaje – i dobre i loše, te potaknuti sve roditelje da sudjeluju u kampanji dijeleći svoje emocije na društvenim mrežama uz pomoć brendiranih stickera.

 

Newsletter

Prijavite se na naš Newsletter!

I uvijek budite u tijeku s novostima iz Dialoga.

Izdvojeno

Šest razloga za korištenje komunikacije u ESG naporima

Tko ne bi htio dobru reputaciju, angažirane zaposlenike i marketing sa svrhom?

Društvene mreže ne štite nas od dezinformacija, pada i povjerenje u medije

Više od 2/3 naših pratitelja na društvenim mrežama povjerovalo je u dezinformaciju. U doba informacijskog overloada, sposobnost razlučivanja istinitih od lažnih tvrdnji, važnija je nego ikada.

Kako poslovati u skladu s ESG načelima?

Komunikacija odgovornog poslovanja kreće od stvarnih promjena